Kırklareli Havadis

Kırklareli’nde meşe balı üreticileri bilgilendirildi

KIRKLARELİ’NDE MEŞE BALI ÜRETİCİLERİ ‘MEŞE BALI’ NIN COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİ ALMASI , ‘ARI GEN KAYNAKLARININ KORUNMASI’ VE ‘ARILI KOVANLARIN TANIMLANMASI VE KONTROL ALTINA ALINMASI’ KONULARINDA BİLGİLENDİRİLDİ (FOTOĞRAF : KIRKLARELİ TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ)

Kırklareli’nde meşe balı üreticileri bilgilendirildi
166 views
06 Eylül 2021 - 14:10

Kırklareli’nde meşe balı üreticileri ’Meşe Balı’nın Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alması , ’Arı Gen Kaynaklarının Korunması’ ve ’Arılı Kovanların Tanımlanması ve Kontrol Altına Alınması’ konularında bilgilendirildi.

Demirköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Meşe Balı üretimi yapan üreticilerin koloni ve plakaları kontrol edildi. Kontroller sırasında üreticileri ’Meşe Balı’ nın Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alması , ’Arı Gen Kaynaklarının Korunması’ ve ’Arılı Kovanların Tanımlanması ve Kontrol Altına Alınması’ konularında bilgilendirildi.

Demirköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, “Istranca dağlarında koruma altında olan Trakya arısı, diğer arı ırklarına göre 6 ila 9 gün daha fazla ömre sahip olup, arıcıların bal sezonunda kovan başına veriminin daha fazla olmasını sağlarken ayrıca Trakya arısının uysal oluşu saldırgan olmayışı arıcılarımızın bu arıyla maske takmadan çalışmasını sağlamaktadır. Trakya arısının kendi kendine Varrao mücadelesi yaparak, hastalıklara karşı koloniyi daha dirençli yapması ve az arıyla kışlayıp çabuk çoğalması da önemli özelliklerindendir. Arıcılarımıza arı ırkımızın önemi hatırlatılarak, Bakanlığımızın “Trakya Arısının Saflığının Korunması’’ ve ana arı yetiştiriciliği yapıldığından dolayı yabancı melezleşmeyi önlemek amacıyla bilgi verilmiştir. Müdürlüklerimiz tarafından arıcıların koloni kontrolleri ve bilgilendirme çalışmaları devam edecektir” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.