Kırklareli Havadis

“Selimiye Camisi’nin minyatürü” olarak bilinen cami tekrar ibadete açıldı

MİMAR SİNAN USTALIK ESERİM DEDİĞİ SELİMİYE CAMİSİNİ İNŞA ETMEDEN 20 YIL ÖNCE, KIRKLARELİ’NİN BABAESKİ İLÇESİNDE YAPTIĞI VE HALK ARASINDA “SELİMİYE CAMİSİ’NİN MİNYATÜRÜ” OLARAK BİLİNEN CEDİD ALİ PAŞA CAMİİ, 37 AYLIK RESTORASYON ÇALIŞMALARININ ARDINDAN YENİDEN İBADETE AÇILDI

“Selimiye Camisi’nin minyatürü” olarak bilinen cami tekrar ibadete açıldı
285 views
19 Kasım 2021 - 16:10

Mimar Sinan ustalık eserim dediği Selimiye Camisini inşa etmeden 20 yıl önce, Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yaptığı ve halk arasında “Selimiye Camisi’nin minyatürü” olarak bilinen Cedid Ali Paşa Camii, 37 aylık restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.

Mimar Sinan tarafından yapılan Cedid Ali Paşa Caminde, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğünce, 2018 yılının ekim ayında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Yaklaşık 37 ay süren restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, camii yeniden ibadete açıldı.

Babaeski Müftüsü Abdurrahman Koç, Cedid Ali Paşa Camisinin Selimiye Camisi’nden sonra Trakya’nın ikinci büyük cami olduğunu belirtti. Caminin Edirne’de bulunan Selimiye Camisiyle bir model olduğunu vurgulayan Müftü Koç, “camimiz Selimiye Camisi’nden önce yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından mimarlığı yapılmıştır. Cedid Ali Paşa adına yaptırılmış camimiz şuanda 3 yıllık çalışmaların ardından ibadete açıldı. Cenab-ı Allah hayırlara vesile eylesin inşallah” dedi.

Caminin 37 ay aradan sonra tekrar ibadete açıldığına çok mutlu olduğunu belirten Ahmet Aydın restorasyonun çok güzel olduğunu ifade etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.